Usługi DDD

Co to jest wirus SARS-CoV-2 ?

SARS-CoV-2 jest to wirus RNA należący do rodziny koronawirusów. Jest wirusem osłonkowym, otoczonym dodatkową osłonką lipidową – powoduje chorobę COVID-19.

corona

Jak długo potrafi przetrwać koronawirus pozostając na powierzchni ?

Według badań, które zostały przeprowadzone w laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w Hamilton w stanie Montana (USA) okazało się, że koronawirus SARS-CoV-2, rozpylony w powietrzu poprzez urządzenie nebulizator może przeżyć w powietrzu do ok 3 godzin, natomiast jeśli będzie znajdował się na powierzchniach wówczas okres przetrwania wynosi ok 2-3 dni w zależności od rodzaju powierzchni.

koronawirus

W jaki sposób można zarazić się koronawirusem ?

Pierwsze objawy jakie wskazują, że osoba może być potencjalnie nosicielem wirusa SARS-CoV-2 mogą pojawić się nawet po 2 tygodniach. Proces zarażania do tego czasu jest cały czas aktywny. Osoba, która dowiaduje się, że zachorowała na COVID-19, do tego czasu jeśli czynnie angażuje się w życie społeczne, może doprowadzić do zarażenia wielu osób w swoim otoczeniu. Przenoszenie wirusa odbywa się drogą kropelkową (oddychanie, kichanie) oraz za pośrednictwem kontaktu z powierzchnią porażoną wirusem.

mycie rąk

Jak zabezpieczać się ?

Aby ograniczyć możliwość przedostania się wirusa do organizmu należy często myć ręce. Skóra ludzka jest naturalnym płaszczem ochronnym. Wszystkie wirusy i barkerie podczas procesu czyszczenia są zmywane i neutralizowane. Jeśli to możliwe zaleca się stosowanie rękawiczek jednorazowych, które należy zmieniać na nowe jeśli zmienia się otoczenie, tak, aby wyeliminować ryzyko kaskadowego przenoszenia wirusów.

Maseczki ochronne zapobiegają wdychaniu wirusów, które znajdują się w powietrzu. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób najszybciej można się zarazić. Warto jednak mieć na uwadze, że taka maseczka powinna być noszona w miejscach gdzie występują ludzie lub byli obecni do ok 3 godz. wcześniej. W przeciwnym razie wirus znajduje się już tylko na powierzchniach.

maska

Czy dezynfekować profilaktycznie ?

Nie. Dezynfekcja profilaktycznia nie ma uzasadnionych podstaw. Dezynfektanty po zastosowaniu wchodzą w reakcję z wirusami rozkładając się, utleniając. Jeśli chcemy zabezpieczyć mieszkanie lub biuro na wypadek koronawirusa to należy wprowadzić rygorystyczne zasady higieniczne. Dezynfekcję metodą zamgławiania ULV lub ozonowania przeprowadza się wtedy, gdy występuje podejrzenie, że dane powierzchnie mogą być zainfekowane. Po przeprowadzonej dezynfekcji całość jest zupełnie sterylna jednak, gdy po kilku godzinach do takiego pomieszczenia wejdzie osoba zarażona COVID-19 to pomieszczenie to ponownie kwalifikuje się do dezynfekcji. Dlatego jeśli mowa o ogólno powierzchniowej profilaktycznej dezynfekcji to nie jest ona wskazana bez konkretnego podejrzenia.