Usługi DDD
Pluskwy to małe, owalne, brązowawe owady, które żywią się krwią zwierząt lub ludzi.

Dorosłe pluskwy mają płaskie ciała wielkości pestki jabłka. Jednak po pożywieniu ich ciała zwiększają objętość i przybierają czerwonawy kolor. Pluskwy nie latają, ale potrafią szybko przemieszczać się po podłogach, ścianach i sufitach. Samice pluskiew w ciągu całego życia mogą złożyć setki jaj, z których każde jest wielkości do 1mm. Niedojrzałe pluskwy, zwane nimfami, zrzucają wylinkę pięć razy, zanim osiągną dojrzałość. W sprzyjających warunkach pluskwy mogą rozwinąć się w pełni w ciągu zaledwie miesiąca i wytwarzać kilka pokoleń rocznie.
pluskwa-domowa

Gdzie ukrywają się pluskwy?

Pluskwy mogą dostać się do Twojego domu niewykryte w bagażu, ubraniach, używanym łóżku, kanapach i innych przedmiotach, którymi wcześniej miała kontakt osoba zmagająca się z pluskwami prywatnie. Spłaszczony kształt ciała pozwala im zmieścić się w małych przestrzeniach, mniej więcej grubości karty kredytowej. Pluskwy nie mają gniazd, jak mrówki czy pszczoły, natomiast żyją zgrupowane w kryjówkach. Ich kryjówki znajdują się zwykle w materacach, ramach łóżek, wezgłowiach i listwach przypodłogowych. Z czasem jednak mogą się one rozprzestrzenić po całej sypialni, wnikając w każdą szczelinę lub osłonięte miejsce jak np. lekko odklejone tapety ścienne. Mogą również rozprzestrzenić się do pobliskich pokoi lub mieszkań. Pluskwy żywią się wyłącznie krwią, ich obecność w domu nie jest oznaką brudu. Jest tak samo prawdopodobne, że znajdziesz je w nieskazitelnie czystych domach i pokojach hotelowych, jak i w tych brudnych.

Kiedy pluskwy gryzą?

Pluskwy są aktywne głównie w nocy i zazwyczaj gryzą ludzi podczas snu. Żerują, przebijając skórę i pobierając krew przez aparat kłująco-ssący. Pluskwy żerują od 3 do 10 minut, aby się w pełni nasycić. Po tym czasie oddalają niezauważone. Większość ukąszeń pluskiew jest początkowo bezbolesna, ale później zamienia się w swędzące ścieżki kilku czerwonych i nabrzmiałych śladów punktowych . W przeciwieństwie do ugryzień pcheł, które występują głównie wokół kostek i łydek, ugryzienia pluskiew występują na każdym obszarze skóry nie tylko odsłoniętym , ale bardzo często są to ugryzienia pod piżamą.

Pluskwa domowa vs. Pluskwa jaskółcza

Pluskwa jaskółcza w kwestii wyglądu jest znacznie mniejsza, silniej owłosiona oraz kolorystycznie zachowuje barwę jasno-brązową. Występuje w gniazdach jaskółek, z których przemieszcza się do budynków mieszkalnych i atakuje ludzi. Wokół gniazda pozostawiają charakterystyczne czarne kropki przypominające rozsypaną kawę – to ich odchody. Objawy ukąszeń są identyczne jak w przypadku pluskwy domowej.
pluskwa-jaskółcza
pluskwy w gnieździe

Oznaki infestacji

Pożywienie czyli żywicieli pluskwy lokalizują po temperaturze ciała, zapachu oraz przez detekcję dwutlenku węgla wydzielanego przez ofiarę. Jeśli budzisz się ze swędzącymi miejscami, których nie miałeś, gdy kładłeś się spać, możesz mieć pluskwy. Szczególnie jeśli kupiłeś używane łóżko lub inne używane meble w czasie, gdy zaczęły się pierwsze ukąszenia. Inne oznaki, obecności pluskiew to:

• plamy krwi na prześcieradle lub poszewkach na poduszki,

• ciemne lub rdzawe plamy odchodów pluskiew na pościeli, materacach, ubraniach i ścianach;

• plamy odchodów pluskiew, skorupki jaj lub zrzucone wylinki w miejscach, gdzie chowają się pluskwy;

Jeśli podejrzewasz obecność insektów, usuń całą pościel i sprawdź dokładnie, czy nie ma na niej śladów pluskiew lub ich odchodów. Zdejmij pokrywę przeciwpyłową z dolnej części sprężyn i sprawdź szwy w drewnianych ramach. Odklej tkaninę w miejscu, gdzie jest zszyta z drewnianą ramą. Sprawdź też obszar wokół łóżka, w tym krawędzie dywanu, a nawet gniazdka elektryczne. Sprawdź również swoją szafę, ponieważ pluskwy mogą przyczepić się do ubrań.

ugryzienie pluskwy

Jeśli nie masz pewności co do oznak obecności pluskiew, zadzwoń do nas. Technik przyjedzie na miejsce i określi gatunek owada, sposób dezynsekcji oraz koszt usługi.

Obsługujemy cały Dolny Śląsk z głównymi obszarami działań (Wrocław, Kąty Wrocławskie, Legnica, Jawor, Lubin, Bolesławiec, Głogów)

Jak pozbyć się pluskiew?

Pozbywanie się pluskiew rozpoczyna się od oczyszczenia miejsc, w których żyją pluskwy. Powinno to obejmować przede wszystkim następujące czynności:

• Często odkurzaj łóżko i jego otoczenie. Po odkurzaniu natychmiast włóż worek po odkurzaczu do plastikowej torby i umieść w pojemniku na śmieci na zewnątrz;

• Pozbądź się bałaganu wokół łóżka.

Jeśli Twój materac jest „zarobaczony”, możesz chcieć się go pozbyć i kupić nowy, ale zadbaj o to, aby wcześniej pozbyć się pluskiew z reszty domu, bo inaczej zarażą Twój nowy materac. Więcej informacji Jak przygotować mieszkanie przed zabiegiem ? znajdziesz w innym artykule, podlinkowanym nazwą.

Tępienie pluskiew.

Podczas gdy sprzątanie zarażonych miejsc będzie pomocne w zwalczaniu pluskiew, pozbycie się ich wymaga zwykle zastosowania środków chemicznych. Ponieważ dezynsekcja łóżka i sypialni środkami owadobójczymi może być szkodliwe, ważne jest, aby używać produktów, zgodnie z etykietą oraz kartą charakterystyki. Nie stosuj środków, które nie mają atestu na zwalczanie określonego rodzaju szkodników. W przypadku „walki na własną rękę” weź pod uwagę obecność zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów, które są wrażliwe na substancję czynną – permetryne. Najbezpieczniej i najskuteczniej jest zatrudnić doświadczonego profesjonalistę od zwalczania szkodników do wytępienia pluskiew.